مسافرت جهادی فارغ التحصیلان

بعد از پایان جنگ تحمیلی و آغاز مرحله سازندگی در کشور، عده ای از فارغ التحصیلان که دوران جنگ را در کنار دوستان هم مدرسه ای خود در جبهه‌ها ‌گذرانده بودند به فکر ایجاد بستری مناسب برای هم کاری و هم یاری در میان فارغ التحصیلان افتادند تا با استفاده از پتانسیل آن بتوانند در سنگری دیگر توفیق خدمت یابند و به سازندگی میهن اسلامی بپردازند . همچنین در این میان تفکر دیگری نیز بین فارغ التحصیلان وجود داشت و آن مواجه شدن با خلاء معنوی در شهرها پس از جنگ بود و به دنبال محفل و مأمنی می گشتند تا بتوانند کمی آن حال و احوال را تکرار کنند و به قولی این خسران را جبران کنند. این دوستان پس از مدتی به این نتیجه رسیدند که می توان اهداف مذکور را با برگزاری مسافرت های جهادی در مناطق محروم همزمان تأمین کرد و درکنار آن می توان به سازندگی ایران اسلامی که جزء اولین برنامه های پس از جنگ بود نیز پرداخت. به همین جهت و در ادامه مسافرتهای جهادی دبیرستان اولین مسافرت‌ها ‌نیزکه تاریخچه ی آن به طور مختصر ذکرخواهد شد در مناطق جنگی کشور برگزار شد.
یکی از عمده ترین فواید این نوع مسافرت‌ها ‌که در ایام نوروز و بعضاً در فصل تابستان انجام می شود این است که جوانانی از تهران با فضایی نسبتاً مرفه و به دور از سختی‌ها ‌و محرومیت های شدید به مناطقی می روند که می توانند از نزدیک سراغ مردم محروم بروند و با مشکلات، کمبود‌ها ‌و نارسایی هایشان ارتباط برقرارکنند و تا حدی دغدغه ی آنها در ذهنشان شکل گیرد و بتوانند در طی این آشنایی، پیام محرومیت و استضعاف این مردمان را به دیگر کسانی که با خیالی آسوده در پایتخت زندگی می کنند، برسانند شاید بتوانند کمکی هرچند اندک فراهم کنند.
همچنین امید است از میان این ده‌ها ‌تن که هر ساله دراین مسافرت‌ها ‌شرکت می کنند، افراد اندکی نیز رسیدگی به امور مناطق محروم کشور را با توجه به تمامی مشکلات و سختی های آن در کنار امور مهم زندگی خود قرار دهند.
در نهایت می توان گفت حضور در چنین جمعی که راستی، درستی، زیبایی، صداقت، یگانگی و یکتایی از صفات بارز آن می باشد که امروزه کمتر می توان همه آن‌ها ‌را در جامعه ی پر زرق و برق ما یک جا و در یک زمان جمع کرد، اثرات روحی، روانی و معنوی بسیار خوبی برروی افراد خواهد داشت . لذا امید است این مسافرت‌ها ‌سالیان سال با پشوانه ی مادی ومعنوی قویتری نسبت به سالیان گذشته برگزار شود.
از سال ۱۳۶۸ تاکنون سی و دو مسافرت در مناطق مختلف کشور از ارسباران در شمال غرب تا زابل در جنوب شرق و از سرخس در شمال شرق تا آبادان در جنوب غرب برگزار گردیده است که حاصل آن آشنایی این عزیزان با استعدادها و محرومیت های این مناطق از کشور و کمکی هر چند کوچک در راه آبادانی این مناطق بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *