کلام مسئول

    به حول و قوه الهی بیست وهشتمین مسافرت جهادی فارغ التحصیلان دبیرستان مفید در تاریخ ۲۲ اسفندماه ۱۳۹۱ با حضور ۱۵۵ نفر از دانشجویان رشته های مختلف دانشگاه های تهران و شهرستان ها آغاز گردید و پس از تلاش جهادگران در عرصه های مختلف عمرانی، آموزشی، فرهنگی و تخصصی در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۳۹۲ به پایان رسید. فارغ التحصیلان دبیرستان مفید این بار میهمان مردم خونگرم استان بوشهر در روستای زیارت و روستاهای اطراف آن در شهرستان دشتی آن استان بودند. در این سفر که دو هفته به طول انجامید، دستاوردهای زیادی در حوزه عمرانی منطقه نظیر کمک به ساخت خانه بهداشت، غسالخانه، سرویس بهداشتی و ساخت مسکن برای خانواده های نیازمند در روستاهای مختلف، فعالیت های فرهنگی و آموزش محوری همچون برگزاری کلاس های کنکوری  و مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان دبیرستانی شهرستان دشتی، برگزاری جشنواره ها و کارگاه های فرهنگی و همچنین فعالیت های تخصصی در حوزه پزشکی و کشاورزی صورت پذیرفت

  هم اکنون با گذشت نزدیک به ۸ ماه از اتمام این سفر و به ثمر نشستن طرح ها و پروژه های در نظر گرفته شده، شرح این فعالیت ها در قالب گزارشی که پیش رو دارید آماده گردیده است و جهادگران این مجموعه خود را برای بیست و نهمین مسافرت جهادی که به یاری خداوند متعال در نوروز سال آینده برگزار خواهد شد آماده می کنند. این گزارش با هدف آشنا نمودن  افراد علاقمندی که فرصت حضور مستقیم در این را مسافرت نداشته اند با فعالیت های صورت پذیرفته تهیه گردیده است و امید است که حمایت های مادی و معنوی این عزیزان و تمامی فعالین عرصه جهاد بدرقه راه مجموعه جهادی فارغ التحصیلان دبیرستان مفید باشد.

    و السلام علی من اتبع الهدی

                                                                                                 احمد کیایی

   مسئول مسافرت نوروز ۹۲                                                                                        

کادر مسافرت

هر ساله قبل از شروع مسافرت، کادر مسافرت که مسئولیت برنامه ریزی و اجرای فعالیت های مسافرت در حوزه های مختلف را بر عهده دارد، توسط شرکت کنندگان مسافرت در قالب انتخاباتی که توسط اعضای مجمع همان سال برگزار می شود تعیین می گردند. در این انتخابات ابتدا مسئول مسافرت که در راس تمامی فعالیت های مسافرت قرار دارد، با رای مستقیم افراد شرکت کننده در مجمع انتخاب می شود. شرکت در این مجمع و داشتن حق رای برای تمامی فارغ التحصیلان آزاد می باشد. برای مسافرت جهادی  ۹۲ آقایان احمد کیایی از دوره ۲۵ و عبدالماجد حمیدیان از دوره ۲۶ کاندیدای مسئولیت مسافرت بودند که هر کدام به ترتیب ۱۴ و ۱۱ رای از آراء ماخوذه را به خود اختصاص داد و بدین ترتیب آقای احمد کیایی از طرف اعضای مجمع برای این سمت انتخاب گردید. پس از این رای گیری معاونین طبق چارت پیشنهادی آقای کیایی به مجمع معرفی شدند و هر کدام از آن ها نیز رای لازم برای شروع به کار در کادر مسافرت را از  اعضاء مجمع دریافت کردند. اسامی کادر مسافرت نوروز ۹۲ و مقطع تحصیلی آن ها به شرح زیر می باشد:

  • مسئول مسافرت : سید احمد کیایی – دوره ۲۵
  • معاون اول : امین متاجی – دوره ۲۸
  • معاون اجرایی : محمد قاسمی – دوره ۲۹
  • معاون مالی : علی فیض – دوره ۳۰
  • معاون هماهنگی : سهیل ممانی – دوره ۳۰
  • معاون شهرداری : سعید شاداب رو – دوره ۳۱
  • معاون فرهنگی : امین کهندل – دوره ۲۹
  • معاون تخصصی : جواد صالحی – دوره ۲۷
  • معاون مستندسازی : عرفان علیپور – دوره ۳۱
  • معاون فرهنگی خارجی : سرکار خانم ابراهیم پور
منطقه

معرفی کلی استان بوشهر

استان بوشهر با مساحتی حدود ۲۷،۶۵۳ کیلومتر مربّع، جمعیّتی برابر ۸۸۶،۲۶۷ نفر دارد. بین بیست و هفت درجه و چهارده دقیقه عرض شمالی و پنجاه درجه و شش دقیقه تا پنجاه و دو درجه و پنجاه و هشت دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ قرار دارد. این استان از شمال به استان خوزستان و قسمتی از کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به خلیج فارس و قسمتی از استان هرمزگان ، از شرق به استان فارس و از غرب به خلیج فارس محدود است. استان بوشهر با خلیج فارس بیش از ششصد کیلومتر مرز دریایی دارد و از اهمیت سوق‌الجیشی و اقتصادی قابل توجهی برخوردار است. بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی کشور استان بوشهر مشتمل بر ۹ شهرستان به نام‌های بوشهر، تنگستان، دشتستان، دشتی، دیر، کنگان، گنـاوه، جم و دیلم است. بنادر و اسکله های استان بوشهر شامل بندر تجازی بوشهر و سایر بنادر و اسکله های تجاری، صیادی، نفتی،صنعتی و … می باشد که تحت نظارت اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر مستقر در بندر بوشهر فعالیت می کنند. تجارت، صید ماهی و میگو و صنایع وابسته مثل لنج سازی و توربافی از فعالیت ها ی مهم اقتصادی ساکنین مناطق ساحلی بوشهر می باشد.

                                            نقشه استان بوشهر

 

معرفی محل اسکان ( شهرستان دشتی – بخش کاکی – روستای زیارت )

از نظر نظامی بوشهر یک منطقه سوق الجیشی است. وجود نیروگاه هسته‌ای بوشهر ، پالایشگاه گاز فجر جم و پالایشگاه گاز و پتروشیمی عسلویه بر اهمیت این استان افزوده است. استان بوشهر در طول نوار ساحلی که از شاه عبداله دیلم شروع و به خلیج نایبند ختم می‌گردد با خلیج فارس مرز مشترک دارد و همه آنها در طول نوار ساحلی ذکر شده به انضمام جزیره خارک و خارکو و فارسی و آب‌های ساحلی آنها جزء قلمرو آبی این استان محسوب می‌گردد. تمام خلیج‌های سواحل بوشهر دارای یک دماغه هستند و شکل آنها به هیچ وجه با خلیج‌های شاخص و اُمگا شکل قابل مقایسه نیست. نمایندگان اردوی جهادی مفید پس از سفر شناسایی به استان بوشهر و صحبت با مسئولین سازمان های مختلف این استان، با توجه به میزان محرومیت، نیازمندی ها و پروژه های قابل تعریف در مناطق مختلف، روستای زیارت و روستاهای مجاور آن در شهرستان دشتی را برای اردوی این سال در نظر گرفتند. نمایندگان اردوی جهادی به منظور شناسایی منطقه طی دو سفر در هفته اول آذر و هفته اول دی ماه سال ۹۲ ، روستاهای کردوان علیا، اسماعیل محمودی و روستاهای مجاور آن ها را از نزدیک مورد بازدید قرار دادند. مردم این روستاها اکثرا از طریق ماهیگیری، دامداری یا کشاورزی (عموما کاشت گوجه فرنگی) امرار معاش می کنند. اما متاسفانه به دلیل نبود زیرساخت های کافی این مناطق هنوز جزو محروم ترین روستا های این استان محسوب می گردد. به همین دلیل طی این دو سفر با مسئولین سازمان هایی که در زمینه ایجاد و گسترش این زیرساخت ها فعالیت می کنند نظیر سازمان نوسازی مدارس، کمیته امداد امام خمینی (ره)، اداره آموزش و پرورش، سازمان جهاد کشاورزی، اداره منابع طبیعی و دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر صحبت به عمل آمد و بر اساس نیازمندی و پتانسیل های منطقه پروژه های مختلفی در زمینه های عمرانی، آموزشی، تخصصی و فرهنگی تعریف و برنامه ریزی گردید .

گزارش مالی مسافرت

با توجه به سختی شرایط مالی ، با توجه به تورم و بحران مالی موجود در کشور، معاونت مالی امسال یکی از سخت ترین سال-های خودرا گذراند. زیرا علاوه بر حسابرسی، می بایست با تمامی ارگان ها و نهادهای موجود نامه نگاری می کرد تا بتواند کمک های مالی آنها را جذب کند. همچنین می بایست از خرج های بی رویه و اسراف جلوگیری می شد که با یاری خداوند این امر تا حد خوبی محقق شد.

گزارش مالی اردو نوروزی ۹۲:

 

 

گزارش فعالیت عمرانی

  پروژه ها:

*ساخت خانه بهداشت در روستای کردوان علیا

*ساخت ۳ واحد مسکونی برای افراد تحت پوشش کمیته در روستای زیارت

*ساخت دستشویی :

دستشویی مدرسه روستای شیخیان ماری

دستشویی روستای شیخیان شهاب

دستشویی روستای گزدراز

دستشویی روستای چاه حسین جمال

دستشویی روستای کردوان سفلی

*ساخت غسالخانه:

غسالخانه روستای گزداراز

غسالخانه روستای کبگان

*بازسازی مدرسه:

بازسازی مدرسه روستای میته

بازسازی مدرسه روستای کبگان

*ساخت دیوار حیاط خانه روستای شیخیان ماری

*بازسازی خانه روستای سلنجی

*زیباسازی روستای زیارت(رنگ آمیزی جدول)

*کمک به هرس درختان جهت بیابان زدایی

پیمانکاران:

کارفرمای پروژه خانه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خورموج بود که توسط پیمانکار قراردادی پروژه انجام میشد. کارفرمای واحد های مسکونی افراد مالک بودند و کار پیمانکاری آن به واسطه کمک این گروه دهیار روستای زیارت جناب آقای سلطانی بود.پیمانکار پروژه های بازسازی مدرسه و دستشویی مدرسه هم نوسازی مدارس بود.پیمانکاری ۴ دستشویی ساخته شده و دو غسالخانه تا زمان حضور ما در منطقه برعهده گروه جهادی و معاونت اجرایی بود که شامل مراحل زیر می شد:

* تهیه نقشه مناسب دستشویی و غسالخانه

* تهیه جدول زمانبندی اجرای پروژه

* تخمین مصالح مورد نیاز و تهیه آنها

* ایجاد کارگاه ارماتور بندی در محل اسکان و تشکیل تیم متخصص آرماتور

* مکان یابی پروژه ها

* گچ ریزی و پی کنی و به صورت موازی تهیه آرماتور ها

* انتقال آرماتور های آماده از کارگاه به محل پروژه هاجا زدن آرماتور ها در پی

* بتن ریزی پی

* نصب آرماتور ستون ها

* دیوار چینی

مراحل بعدی شامل سقف و ستون و نازک کاری و غیره به دهیار روستای چاه حسین جمال جناب آقای شوقی محول گردید.

در تمامی مراحل مهندس ناظر آقای شفیعی بر مراحل کار نظارت انجام میدادند و تیم ارماتور بند تحت نظر آقای اشراقی فعالیت خود را انجام میدادند.

گزارش فعالیت تخصصی

فعالیت های گروه تخصصی مسافرت جهادی، که با هدف ایجاد ارزش افزوده برای منطقه، زیر بناهای توسعه منطقه و ایجاد بستر برای پیشرفت ساکنین و همچنین به منظور رفع مشکلات و معضلات آنها صورت گرفت، به سه بخش عمده دسته بندی می شود : ۱- امور پزشکی ۲- امور کشاورزی ۳- امور زیست محیطی و البته علاوه بر این سه بخش پیگیری هایی در زمینه شیلات و همچنین میراث فرهنگی صورت گرفت که به دلیل اختصار به آنها نمی پردازیم. امور پزشکی – برای فعالیت های پزشکی تیمی تشکیل شد که با همکاری خانه بهداشت روستا، اقدام به به روز رسانی و تکمیل اطلاعات پزشکی اهالی روستا، شامل فشار خون و قند خون شد . این کار در چهار روستای منطقه انجام شد و افرادی که دارای مشکل از این جهت بودند به دهیاری ها ارجاع داده شدند.

مشاوره تغذیه به طور تخصصی برای بانوان و کودکانشان در سه روستا انجام شد. – مقداری دارو مربوط به بیماری های دیابت و فشار خون به مرکز بهداشت برای توضیع بین بیماران، تحویل داده شد.

امور کشاورزی قبل از همه، تحقیقاتی در مورد پتانسیل و معضلات آن صورت گرفت و همچنین با مسئولین مربوطه در استان رایزنی و مشورت شد. در بخش کشاورزی بزرگترین خطر پیش روی منطقه شور شدن خاک و منابع آب است. آبهای منطقه چه سطحی و چه زیر زمینی شور هستند و متاسفانه در منطقه آگاهی در این زمینه بسیار پایین است. هر چند مسئولان آب و فاضلاب استان و جهاد کشاورزی اجازه حفر چاه و برداشت از آبهای زیر زمینی محدود منطقه را نمی دهند. ولی در حال حاضرهم چاه های غیر مجاز در منطقه فعال هستند و هم بسیاراز مردم منطقه به منظور برداشت از این منابع برای کشاورزی یا مصارف دیگر برنامه ریزی می کنند. بخش قابل توجهی از افراد منطقه از جهاد کشاورزی و آب و فاضلاب به علت عدم تایید آنها برای حفر چاه شکایت دارند. مشکل این افراد اصلا این نیست که نمی توانند چاه را حفر کنند، زیرا نظارت صحیحی بر حفر چاه ها در منطقه وجود ندارد. مشکل این افراد عدم دریافت وام از بانک ها در صورت تایید نشدن طرحشان توسط جهاد و آبفا می باشد. در گفتگوهای انجام شده با مسئولین جهاد و آبفا منطقه مشخص شد که برنامه جدی برای جلوگیری از حفر چاه در منطقه وجود دارد ولی مسئولان از طرف نهادهای دیگر (نظیر بنیاد شهید و …) برای تایید وام افراد خاص تحت فشار می باشند. همچنین موضوع دیگری که باعث شور شدن خاک و آب منطقه شده است، ساخت سد در بالادست رودخانه مند است. به گفته مسئولان منطقه این سد در کنار یک گندنمکی ساخته شده است و باعث شده تا رودخانه مند شور شود. همچنین این سد باعث شده تا سیلاب های فصلی که قبلا در این منطقه شایع بوده کم شود که این امر خود باعث کاهش محصول دیم، پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی، شور شدن خاک به علت عدم شستشوی خاک شده است. همچنین به علت کشت گوجه فرنگی در سطح وسیع در منطقه، آفات این محصول به منطقه هجوم برده اند. در مقابل برای کنترل این آفات مصرف سم در منطقه به شدت بالا رفته است که این موضوع خطر آلودگی آب، خاک و محصول را در پی خواهد داشت. با توجه به موارد یاد شده تنها راه افزایش درآمد مرد منطقه (از محل کشاورزی) کشت محصولات مقاوم در برابر خشکی و آفات (نسبت به صیفیجات) می باشد. محصولی که در منطقه توسط گروه ترویج شد آلوورا بود که قبلا هم در منطقه کشت شده بود ولی مشتری برای محصول آن وجود نداشت،لذا کشاورزان کشت آن را متوقف کرده بودند. این محصول به شدت به خشکی مقاوم است و در ایران هیچ آفتی ندارد. گروه با شرکت برگ سبز زرین در زمینه خرید محصول آلوورا منطقه هماهنگی کرده بود که قرار شد در صورتی که کشاورزان منطقه واریته مورد نظر شرکت برگ سبز زرین را بکارند، شرکت محصول آنها را به صورت تضمینی خرید نماید. اقدام گروه در منطقه معرفی این شرکت به کشاورزان فعال در زمینه آلوورا و مسئولان کشاورزی منطقه بود. خوشبختانه این اقدامات نتیجه داد و در آخرین تماسی که از منطقه با گروه گرفته شد معلوم شد که اولین قرار داد با این شرکت در مرداد ماه بسته شده است. * علاوه بر امور کشاورزی، در زمینه شیلات و دامداری و … هم جمع آوری اطلاعات و شناسایی انجام شد ولی به دلیل نبودن ظرفیت در منطقه اقدام خاصی در این موارد انجام نشد. امور زیست محیطی با توجه به وجود یکی از مناطق حفاظت شده مهم کشور یعنی منطقه حفاظت شده مند، با توجه به ظرفیتی که در گروه وجود داشت، اقداماتی جهت شناسایی بیشتر منطقه با همکاری اداره محیط زیست استان انجام شد. طی سفری کوتا در دل منطقه، از گونه های جانوری و گیاهی و مناظر طبیعی عکسبرداری شد. همچنین برای اندازی گیری و شناسایی مواد موجود در خاک، از جنگل های حرا نمونهبرداری خاکی شد. لازم به ذکر است که این منطقه حفاظت شده با مشکلات عدیده ای روبرو بود. متاسفانه دام غالب در منطقه بز می باشد که نتیجه آن تخریب بیشتر محیط زیست است. شرکت های پتروشیمی با بالا بردن درآمد مردم و اقدام به خرید زمین های روستاها برای اکتشاف نفت و تعدادی خانه در منطقه برای اسکان موقت پرسنل خود، باعث تورم در منطقه شده اند. مثلا این شرکت ها خانه های مسکونی که قیمتی معادل صد هزار تومان داشته اند را به قیمت چهار تا پنج میلیون تومان خریداری کرده اند. این امر باعث شده تا مردم منطقه اولا با مشکل مسکن مواجه شوند! زیرا قیمت زمین های منطقه به شدت بالا رفته است. دوم اینکه مردم روستاها با توهم اینکه در تمام زمین های منطقه نفت وجود دارد و شرکت نفت درآینده آنها را خریداری خواهد کرد!!! اقدام به زمین خواری و دست اندازی به منابع طبیعی کرده اند. شدت این امر در منطقه حفاظت شده مند به شدت نگران کننده است. متاسفانه در سفرهای استانی هم رئیس جمهور وقت بخش های از منطقه حفاظت شده را بزل و بخشش کرده است. نکته دیگر شکار غیر مجاز در منطقه است. گونه های مهم منطقه در خطر انقراض قرار دارند و متاسفانه مردم و بعضا مسئولان منطقه اصلا متوجه این موضوع نیستند. به این منظور مصاحبه هایی با مسئولان و پرسنل حفاظت محیط زیست منطقه انجام گرفت تا با ایجاد موج خبری بتوان جلوی تخریب بیشتر در منطقه را گرفت. که متاسفانه پس از بازگشت از منطقه اجازه انتشار این مصاحبه ها داده نشد! خوشبختانه با انتخاب خانم ابتکار به عنوان رئیس سازمان محیط زیست، این گزارشات قرار است به زودی و البته بدون ذکر نام منتشر شوند. همچنین فعالیت های دیگری در این حوزه انجام گرفت که به شرح زیر است : گروه در منطقه با آموزش مبانی محیط زیست به کودکان سعی در مقابله با فرهنگ مخرب محیط زیست در منطقه کرد. کلاس هایی برای کودکان روستا برگزار شد تا کودکان با ارزش های محیط زیست بیشتر آشنا شوند و همچنین بروشوری با موضوعی معرفی گونه های در حال انقراض منطقه تهیه شد و در بین کودکان روستا پخش گردید. از طرف دیگر با اجرای طرح دهیار جوان، کودکان روستا به همراه اعضای تیم به جمع آوری زباله از سطح روستا پرداختند. در پایان نیز لوازم لازم برای جمع آوری زباله به کودکان روستا داده شد.

گزارش فعالیت فرهنگی

اردوی جهادی فارغ التحصیلان مفید هر ساله برای افزایش سطح فرهنگی مردم منطقه و همچنین برای آشنایی بیشتر شرکت کنندگان مسافرت با ساکنین منطقه و شناخت متقابل مردم از اردوی جهادی، سعی در انجام کار فرهنگی در منطقه می نماید که در مسافرت با نام فرهنگی خارجی خوانده می شود. مهم ترین کارهایی که مسئول این معاونت انجام می دهد عبارتند از : شناخت فرهنگ روستاهای منطقه، برگزاری کلاس های کارگاهی در محل روستا، ارتباط برقرار کردن با کودکان از طریق انجام بازی های گوناگون، ورزش، کارهای هنری، برگزاری مسابقه و کمک به ایجاد حس خودباوری و … جهت انجام این کارها شیوه هایی به کار گرفته می شود که در چندین مرحله خلاصه می شود، ابتدا و شروع آن مشورت با مسئولین این کار در سال های قبل و همچنین صحبت با صاحب نظران در این زمینه است. سپس سفری به منطقه به منظور آشنایی با موقعیت فرهنگی و مسئولین و شناخت نیازهای منطقه صورت می گیرد و پس از آن افراد علاقه مند شناسایی شده و ضمن برگزاری جلسات به برنامه ریزی برای انجام کارها در مسافرت پرداخته می شود. در سال های اخیر با توجه به متاهلی شدن مسافرت حضور بانوان در پیشبرد این فعالیت کمک بسیاری کرده است و علاوه بر استفاده از تجارب ایشان، برنامه ریزی و کار فرهنگی برای دختران منطقه هم ممکن شده است. پس از برگزاری جلسات مشاوره با افراد متخصص: روانشناس، مشاور، جامعه شناس، مربی کودک و همچنین جلسه ای به منظور کسب اطلاعات از مسئولین مسافرت های جهادی که قبلا در منطقه بوشهر برگزار گردیده بود و جلسات متعدد در تهران برای برنامه ریزی کاری گروه فرهنگی، کلاس های زیر با توجه به پتانسیل افراد حاضر در مسافرت، برنامه ریزی شد که بیشتر این کلاس ها در منطقه قابلیت برگزاری را داشت. برای کودکان و خردسالان کلاس هایی با فضای مفرح مثل: کلاس حفظ سوره های کوچک قرآن به صورت گروهی، کتابخوانی، نقاشی گروهی، تئاتر، سرود، سرودهای انگلیسی، کاردستی، نقاشی محیطی، بازی های گروهی و… برای بزرگسالان: ورزش، تاسیسات، کامپیوتر، ارتقای سطح آگاهی، بهداشت، خیاطی، گلدوزی، بافتنی،آرایشگری و…

پروژه عمرانی:

هدف از برنامه ریزی یک پروژه عمرانی برای گروه فرهنگی ایجاد پایگاهی فرهنگی در منطقه بود که با همکاری نیروهای فرهنگی که اعضای شناخته شده مسافرت در نظر اهالی روستا هستند ساخته می شد. در ساخت این مکان از نیروی دانش آموزان حاضر در کلاس ها نیز استفاده شد تا بعد از خروج گروه از روستا افراد درگیر با کار خود دغدغه تکمیل و بهره برداری از این مکان را داشته باشند.تعریف پروژه ایجاد اتاق بازی کودک به دلیل نبود فضای مناسب برای بازی کودکان در روستا بود.این مکان از بازسازی اتاقی از خانه ای قدیمی در روبروی دبستان روستا و تجهیز این اتاق با استفاده از وسایل بازی و کتاب هایی مختص کودکان تاسیس گردید و با رای زنی با مسوولین روستا با چند نفر از اهالی، برای  تصدی خانه کودک صحبت شد و امکانات لازم جهت بهره برداری از فضا در اختیار قرار داده شد. به جز ایجاد فضای خانه کودک، دو طرح با المان های بومی و کودکانه برای کاشیکاری روی دیوارهای دبستان روستای زیارت توسط اعضای گروه فرهنگی، طراحی و اجرا گردید.

جشنواره غذا:

در آخرین روز کاری با هدف جمع بندی کارها جشنواره غذا  برپا شد. از اهالی روستا دعوت شد تا یکی از غذاهای بومی را آماده کرده و برای شرکت در مسابقه حاضر شوند. ملاک های سنجش و امتیازدهی غذاها به جز طعم غذا، توجه به میزان سلامت مواد تشکیل دهنده غذا با داوری کارشناس تغذیه، بومی بودن غذا و نهایتا تزیین و نحوه ارائه غذا در مسابقه بود. به سه نفر اول که مجموع امتیاز بیشتری را کسب نمودند جوایز ویژه و به همه شرکت کنندگان جوایزی به رسم یادبود اهدا شد. در هنگام داوری مراسم سرگرم کننده ای برای شرکت کنندگان ترتیب داده شد از جمله برپایی نمایشگاهی از نقاشی ها و کاردستی های کارشده در این دوره برای بازدید خانواده های دانش آموزان و دوستان جهادی شرکت کننده در جشنواره و اجرای مسابقاتی برای کودکان، مسابقه موتورسواری برای آقایون، مسابقه فوتبال برای پسر بچه ها، اجرای سرود نمایشی هفت سین توسط خردسالان، اجرای سرود سرزمین من توسط کودکان و نوجوانان (این دو سرود در زمان حضور گروه در منطقه آموزش داده شد)و مراسم اهدای جوایز.

تجهیز کتابخانه های روستاها

گروه فرهنگی پیش از حضور در منطقه تعداد زیادی کتاب مناسب برای گروه های سنی الف، ب و ج، تهیه نمود و پس از دسته بندی این کتاب ها اقدام به تجهیز کتاب خانه های دبستان روستای زیارت، مسجد روستای زیارت، دبستان روستای کردوان و دبستان روستای شیخیان شهاب نمود.

اطلاعات به دست آمده از منطقه

شغل بیشتر مردان منطقه صیادی است البته شغل جوانترها  کارگری در عسلویه است. تنها صنایع دستی زنده منطقه عبابافی است و درحال حاضر سه نفردر روستای کردوان به این فعالیت می پردازند.آب روستا از چاه نزدیک روستا تامین می شود ولی برای کشاورزی مساعد نیست.خوراک اغلب مردم گندم و ماهی است. به علت کاشت گندم دیم و میزان کم بارش منطقه و همچنین گران بودن آرد دولتی تنورهای خانگی تعطیل شده است. سن ازدواج ۱۶ تا ۲۴ سالگی است، مهریه معمولا ۳۱۳ سکه است و۳شب مراسم عروسی برگزار می شود.

گزارش فعالیت آموزشی

همانند سال های قبل، گروه آموزشی جهادی مفید جهت ارتقای سطح علمی دانش آموزان منطقه، دوره ای کوتاه مدت (به مدت ۱۲روز) برای دانش آموزان منطقه برگزار نمود. ابتدا در اوایل بهمن ماه، سفری به منظور شناسایی وضعیت درسی دانش آموزان، بررسی امکانات موجود، یافتن نیازها و استعدادها و هماهنگی های لازم با مسئولین منطقه به ویژه مسئولین آموزش و پرورش به بوشهر و کاکی صورت گرفت. در این سفر مسئولین منطقه با استقبال گرم خود، ما را در این راه دلگرمی بخشیدند و اطمینان دادند که ازهیچ گونه همکاری دریغ نخواهند ورزید. پس از آن در تاریخ ۲۰ اسفند گروه پیش قراولی (شامل چند تن از معاونان اردوی جهادی) به منطقه اعزام شد. دوره ی درسی نوروز برای ۱۰۰ دانش آموز دختر و ۳۰ دانش آموز پسر (که از قبل آمادگی خود را جهت شرکت در کلاس ها اعلام کرده بودند) برگزار شد.  این دوره با توجه به امکانات موجود برای دانش آموزان سوم و پیش دانشگاهی اجرا گردید. کلاسهای برگزار شده به شرح زیر است:

    این دوره ی درسی شامل دو نیمه بود، که اولی در بازه ی ۲۴ تا ۲۹ اسفند و دومی در بازه ی ۱ تا ۶ فروردین برگزار شد. روز ۳۰ اسفند روز تعطیلی دانش آموزان بود و نیز یک آزمون جامع ار تمامی دانش آموزان در تاریخ ۶ فروردین به عمل آمد. هر روز درسی در این دوره شامل ۶:۱۵ ساعت درسی بود. کلاس های درسی صبح (۱ زنگ ۹۰ دقیقه ای و ۳ زنگ ۷۵ دقیقه ای) از ساعت ۸  الی ۱۴:۱۵ دقیقه و کلاس درسی بعد از ظهر( ۱ زنگ ۷۵ دقیقه ای) از ساعت ۱۴:۳۰ الی ۱۵:۴۵ برای علاقه مندان به کلاس بیشتر تدارک دیده شده بود. با توجه به عنایت ویژه ی مسئول استان، جناب آقای بحرینی، و مدیران آموزش و پرورش شهرستان، جناب آقای پوراکبری و جناب آقای حسینی پناه، وسیله ی رفت و آمد معلمین گرامی از روستای زیارت ساحلی(محل اسکان)  به کاکی و بردخون، و بالعکس و نیز امکانات مورد نیاز گروه نظیر لوازم التحریر و دستگاه تکثیر و کامپیوتر و کاغذ A4 و … فراهم شده بود. در این اردو تیم معلمین شامل ۲۱  دبیر به همراه مسئول گروه آموزشی حضور داشتند. معلمین حرفه ای تیم آموزشی را معلمین مدارس مفید، مفید قیطریه و سلام تشکیل می دادند. از دیگر فعالیت های گروه آموزشی، تهیه و جمع آوری کتاب های مورد برای تجهیز کتابخانه های دبیرستان های موجود در شهرهای کاکی و بردخون بود که تقدیم آموزش و پرورش گردید. در پایان دوره در بین دانش آموزان نظر سنجی برگزار گردید که ۷۵ نفر از دانش آموزان در این نظرسنجی شرکت کردند که نتایج آن به شرح زیر است:

همچنین سوالی پرسیده شد که آیا با برگزاری این کلاسها در سال آینده موافق هستید که از ۶۸ نفری که به این سوال پاسخ داده بودند ۶۶ نفر با آن موافق بودند.

           در انتها نیز در روز هفتم فروردین مراسم پایان دوره برگزار گردید که در آن مراسم از نفرات برتر آزمون تقدیر به عمل آمد. این گروه آموزشی در نظر دارد تا به منظور تکمیل فعالیت های خود و موفقیت دانش آموزان در تحصیلات دانشگاهی، پس از برگزاری کنکور جهت راهنمایی به منظور انتخاب رشته، سفری به منطقه داشته باشد تا دانش آموزان و مسئولین ذیربط از مشاورین خبره ی انتخاب رشته در مقطع پیش دانشگاهی در منطقه بهره ببرند. در دوره ی برگزار شده افراد زیر یاری گر گروه جهادی بودند: آقایان رسولی (ادبیات فارسی)؛ کامران وند(مشاوره)؛ طباطبایی، قوام، خلف رضایی و جمشیدی(فیزیک)؛ غنی زاده و کیاکاظمی (شیمی)؛ پوراسدیون، صدقیانی، قندی، جمالی، صادقی و ضیایی (ریاضیات)؛ قاسمی و گلکار (زیست شناسی)؛ دوستان (عربی)، جمالی، نظام آبادی و معصومی اصل(زبان)؛ و فلاح(فلسفه و منطق).

طرح جلد گزارش مسافرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *